14/07/2015 23:27:00

FK Sarajewo - Lech Poznań 0:2

FK Sarajewo - Lech Poznań 0:2Lech Poznań jest już praktycznie w II rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Poznaniacy zagrali w Sarajewie dojrzałą piłkę, choć nie pozbawioną wad, zwłaszcza w drugiej części spotkania.
Mistrz Polski rozpoczął ofensywnie i już w piątej minucie miał szansę na objęcie prowadzenia. Szymon Pawłowski przedarł się lewą strona pod pole karne i dośrodkował na piąty metr do Dawida Kownackiego, który jednak strzelił w aut. Kolejna okazja nadeszła w 15 minucie. Wtedy to Kasper Hamalainen prostopadłym lobem znalazł w polu karnym Dennisa Thomallę, jednak bramka znowu nie padła. W tym okresie jedyne zagrożenie pod bramka Lecha stworzył Leon Benko, który po szybkim rajdzie prawą stroną wyprzedził obrońcę i strzelił w boczną siatkę.
Po pół godzinie gry Barry Douglas z połowy boiska dośrodkował w pole karne, a Kasper Hamalainen natychmiastowym strzałem trafił w poprzeczkę. Lechici usiłowali jeszcze dobijać, ale bezskutecznie.

Gospodarzy stać było jeszcze na rajd Krste Velkoskiego, którego strzał obronił Jasmin Burić. Gdy akcja przeniosła się pod przeciwną bramkę, do dośrodkowania wyskoczył Dawid Kownacki i zderzył się głową z Milanem Stepanovem. Obaj gracze opuścili plac gry, z tym że Kownackiego zastąpił Dariusz Formella, a Stepanov nadal był opatrywany za linią boiska. W ten sposób gospodarze znaleźli się w chwilowym osłabieniu. Dostrzegł to kapitan Łukasz Trałka i zainicjował akcję w środku pola. Walcząc przedarł się na prawą strone pola karnego, skąd dośrodkował na głowę Kaspera Hamalainena, który strzelił bramkę. Sympatyczny Fin znalazł się dokładnie w miejscu opuszczonym przez Stepanova, nadal opatrywanego poza boiskiem. Pech gospodarzy, ale w przytomny sposób wykorzystany przez graczy Lecha.

Po przerwie Lech oddał inicjatywę gospodarzom. Po prawej stronie coraz śmielej poczynał sobie Anel Hebibović. Na szczęście jego dośrodkowania nie dochodziły do celu. Strzelał za to Haris Duljević, przenosząc futbolówkę ponad bramką.
Kulminacją nieporadności Poznanian była 60-ta minuta. Hebibović wreszcie skutecznie dośrodkował, a Benko z pierwszej piłki strzelił celnie po ziemi, na szczęście prosto w drżące ręce Jasmina Burića. W Sarajewie zapachniało wyrównaniem.

Sytuacja ta podziałala mobilizująco na mistrzów Polski, którzy przeprowadzili dosć schematyczną, a jednak zaskakującą dla Bośniaków akcję. Była to właściwie kopia akcji z pierwszej połowy, po której Hamalainen trafił w poprzeczkę.
Tym razem Barry Douglas z rzutu wolnego z lewej strony, znów z pobliża linii środkowej, dośrodkował wprost na głowę nieobstawionego Dennisa Thomalli. Nowy nabytek Lecha nie zmarnował takiej okazji i strzałem przy słupku ustalił wynik na 2:0.
Do końca meczu zdarzył się już tylko jeden ciekawy strzał - z rzutu wolnego w wykonaniu Bojana Puzigacy, ponad bramką Jasmina Buricia. Tym sposobem Lech Poznań zapewnił sobie cenne wyjazdowe zwycięstwo. A poznańscy kibice, w drugim meczu z rzędu (poprzednio z Legią w Poznaniu) oglądali plecy kibiców swoich rywali, wychodzących ze stadionu na długo przed końcem meczu.

a
Kasper Hamalainen otworzył wynik w Sarajewie (fot. archiwum Paweł Śrutwa)

a
Łukasz Trałka przytomnie zachował się podczas gry w przewadze, za nim Dawid Kownacki, który na chwilę wyeliminował z gry Milana Stepanova (fot. archiwum Paweł Śrutwa)

Protokół meczowy

14 lipca 2015, godz. 21:00 czasu polskiego, Sarajewo, Stadion Asim Ferhatović Hase