11/07/2015 08:17:00

Lech Poznań - Superpuchar Polski!

Lech Poznań - Superpuchar Polski!Lech Poznań na własnym stadionie zdeklasował Legię Warszawa w meczu o Superpuchar Polski. Legia została dosłownie przegnana z poznańskiego boiska i z trybun.

To piąty zdobyty przez Lecha Poznań Superpuchar Polski. Żadna z naszych drużyn nie uczyniła tego więcej razy.

Przez większą część meczu inicjatywa należała do poznaniaków. Powoli rozgrywali piłkę zbliżając się pod bramkę rywali, by w pewnym momencie ostro przyśpieszyć. W ten sposób padła pierwsza bramka. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Łukasz Broź i Michał Kucharczyk na raty i dość niemrawo wybijali piłkę, aż trafiła ona pod nogi Tomasza Kędziory. Ten strzelił natychmiast z woleja, zza pola karnego i po rekach Kuciaka zdobył gola otwierającego wynik.

W ofensywie Legii aktywny był Nemanja Nikolić - nowy nabytek Legii, reprezentant Węgier urodzony w Serbii. Jednak albo nie sięgał piłki wślizgiem ofensywnym, albo jego dośrodkowania wyłapywał dość pewnie Burić.

W 35 minucie Lech znowu poprowadził akcję lewą stroną, po której w wyniku kombinacyjnej wymiany, w polu karnym do piłki doszedł z prawej strony Marcin Kamiński i strzałem po ziemi zdobył drugą bramkę. Po przerwie między połowami nastąpiła kolejna - na rozwianie dymu z rac odpalanych przez kibiców. A chwilę później już Dennis Thomalla tańczył z piłką na piątym metrze z Pazdanem i Kuciakiem.
W 69 minucie Duśan Kuciak dwukrotnie uratował  swój zespół przed utratą gola. Najpierw pięknie w światło bramki strzelił kapitan Legii - Jakub Rzeźniczak, a zaraz potem z kilku metrów strzelał Marcin Kamiński.

Po murawie szybko biegał nasz reprezentant Karol Linetty i w 83 minucie strzelił z daleka w pełnym biegu, ale ponad bramką. Cztery minuty później znowu szybko wyszedł z własnej połowy, zgubił obrońców, ale tym razem ze spokojem założył siatkę Kuciakowi i zdobył trzeciego gola.

W tym czasie kibice Legii tłumnie już opuszczali stadion żegnani śmiechem i gwizdami. Nie zobaczyli więc honorowej bramki dla Legii. A została zdobyta w okolicznościach  symbolicznie podsumowujących ten występ warszawskiej drużyny - plecami. Z rzutu rożnego dośrodkował Łukasz Broź, do piłki wyskoczył Igor Lewczuk i trafił głową w plecy Michała Żyry. W ten sposób Jasmin Burić został oszukany.
Mecz miał oprawę równie piękną, jak niedawny warszawski finał Pucharu Polski. Na trybunach zasiadł komplet 40 tys. widzów, którzy z całych sił dopingowali piłkarzy Lecha.

Forma  poznańskiego zespołu pod kierownictwem Macieja Skorży stale zwyżkuje. Jest to dobry prognostyk przed pokazaniem swoich sił w Europie. Pierwsza okazja już 14 lipca w eliminacjach Ligi Mistrzów podczas wyjazdowego meczu z bośniackim FK Sarajewo. Dwa dni później, 16 lipca, Legia Warszawa na Łazienkowskiej sprawdzi formę Rumunów z FC Botosani.

a
Marcin Kamiński - dobre wykończenie akcji w polu karnym (fot. archiwum Paweł Śrutwa)

s
Lech Poznań - silna drużyna w walce o Ligę Mistrzów dla Polski (fot. archiwum Paweł Śrutwa)

a
Trener Maciej Skorża - wyprowadził drużyną z islandzkiego gejzeru do mistrzostwa Polski i Superpucharu, czy doprowadzi do Ligi Mistrzów? (fot. archiwum Paweł Śrutwa)

Protokół meczowy:
10 lipca 2015, godz. 20:15 Poznań
Mecz o Superpuchar Polski 2015

Lech Poznań - Legia warszawa 3:1 (2:0)

bramki: Tomasz Kędziora 11, Marcin Kamiński 36, Karol Linetty 87 - Michał Żyro 90+5
żółte kartki: Tamas Kadar, Marcin Robak, Barry Douglas (Lech Poznań)
sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)
widzów: 40 tys.

Lech Poznań: 1.Jasmin Burić - 4.Tomasz Kędziora(55.Aziz Tettech 66min.), 5.Tamas Kadar, 35.Marcin Kamiński, 3.Barry Douglas - 6.Łukasz Trałka, 7.Karol Linetty - 24.Dawid Kownacki(15.Dariusz Dudka 79min.), 19.Kasper Hamalainen(10.Darko Jevtić 66min.), 8.Szymon Pawłowski(28.Dariusz Formella 46min.) - 22.Marcin Robak(18.Denis Thomalla 46min.)
Trener: Maciej Skorża

Legia Warszawa:
12.Duśan Kuciak - 28.Łukasz Broź, 25.Jakub Rzeźniczak, 4.Igor Lewczuk, 17.Tomasz Brzyski - 3.Tomasz Jodłowiec, 2.Michał Pazdan(37.Dominik Furman 63min.) - 6.Guilherme(33.Michał Żyro 63min.), 45.Adam Ryczkowski(8.Ondrej Duda 46min.), 18.Michał Kucharczyk(16.Michał Masłowski 73min.) - 11.Nemanja Nikolić(9.Marek Saganowski 82min.)
Trener: Henning Berg

Na koniec krótkie podsumowanie statystyczne starć dwóch najlepszych aktualnie drużyn w Polsce, w sezonie 2014/2015:

Legia Warszawa - Lech Poznań 2:1 (1:1)
Tomasz Jodłowiec 30, Marek Saganowski 55 - Tomasz Jodłowiec 20(samob.)
09. maja 2015, Warszawa - grupa mistrzowska Ekstraklasy
Legia Warszawa - Lech Poznań 1:2 (0:0)
Ivica Vrdoljak 54 - Darko Jevtić 47, Karol Linetty 49
10. lipca 2015, Poznań - mecz o Superpuchar Polski
Lech Poznań - Legia Warszawa 3:1 (2:0)
Tomasz Kędziora 11, Marcin Kamiński 36, Karol Linetty 87 - Michał Żyro 90+5
Zwycięzcą tej dwójkowej rywalizacji w przekroju całego sezonu został Lech Poznań: 5 meczów, 10 pkt, 10-7 bramki, 3-1-1