01/06/2015 07:32:00

35 kolejka Ekstraklasy: znamy pierwszą trójkę!

35 kolejka Ekstraklasy: znamy pierwszą trójkę!W 35 kolejce ekstraklasy piłkarze równie często jak do bramek, trafiali w poprzeczki. W efekcie jednak skrystalizowała się ścisła czołówka w postaci Lecha, Legii i Jagiellonii. Na czwarte miejsce i udział w Lidze Europejskiej mają nadal szanse cztery dalsze zespoły.

Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 1:0
F. Paixao 77

W meczu, którego bezpośrednią  stawką był prawdopodobnie udział w europejskich pucharach, od początku przeważali goście. Stojan Vranjes trafił w poprzeczkę, a dobrą sytuację zmarnował także Antonio Colak. Ta dwójka co jakiś czas stwarzała groźne sytuacje pod bramką Mariusza Pawełka, jednak żadna z nich nie została zamieniona na bramkę.

Za strzał w poprzeczkę Vranjesa jeszcze przed przerwą zrewanżował się Flavio Paixao, który z kilku metrów także obił ten element bramki gości.
W drugiej połowie Lechia nie straciła optycznej przewagi, ale po godzinie gry, jej bramkarz, Łukasz Budziłek musiał zażegnać jedną groźną akcję  w wykonaniu Petera Grajcara. Goście stopniowo opadli z sił, a do głosu doszli napastnicy Śląska. W 77 minucie Flavio Paixao uderzył z pierwszej piłki po dośrodkowaniu Roberta Picha i zrobiło się 1:0. Od tego momentu gospodarze kontrolowali już przebieg gry, a Flavio Paixao nie wykorzystał kolejnej szansy na podwyższenie wyniku.

Legia Warszawa - Wisła kraków 1:0
Rzeźniczak 60

Jeszcze w rundzie jesiennej tego sezonu mógłby być to mecz na szczycie. Tym razem jednak tylko Legia ma szansę na szczyt, a Wisła, jak wiele na to wskazuje, będzie musiała zadowolić się miejscem poza pucharową czołówką.
W pierwszej połowie aktywniejsi byli gospodarze. Ondrej Duda miał dwie szanse bramkowe, ale w obu przypadkach dobrymi interwencjami popisał się bramkarz Wisły - Mariusz Buchalik. Akcję meczu poprowadzili natomiast goście. Semir Stilić biegł przez całe boisku z piłka, a za nim kilku legionistów. Ostatecznie jednak nie oddał ani strzału na bramkę Kuciaka, ani podania do lepiej ustawionych partnerów na boisku.
W 60 minucie do dobrze ustawionego jakuba Rzeźniczaka dośrodkował Tomasz Brzyski i zrobiło się 1:0 dla Legii. Wisła miała przed końcem meczu doskonałą szansę na wyrównanie. Semir Stilić strzelal do pustej juz bramki, ale obrońca Legii Igor Lewczuk zablokował piłke. W ten sposób stała się faktem kolejna jednobramkowa porażka Wisły i jest coraz bardziej prawdopodobne, że europejskie puchary w tym roku nie zawitają do Krakowa.

Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 3:2
Grendel 27(samob.), Tuszyński 29, Romańczuk 79 - Pazdan 31(samob.), Skrzypczak 85

Puchary europejskie zawitają natomiast do Białegostoku. Po zwycięstwie z Górnikiem 3:2, Jagiellonia zajmuje trzecie miejsce w tabeli z przewagą sześciu punktów nad kolejną drużyną. W meczu tym w ciągu pięciu minut padły trzy bramki, w tym dwie samobójcze. Najpierw do własnej bramki trafił Eryk Grendel, potem drugą bramkę dla Jagielloni dołożył Patryk Tuszyński. Za chwilę rozmiar przewagi gospodarzy zmniejszył jednak białostocki stoper - Michał Pazdan.
W 79 minucie zrobiło się 3:1. Z rzutu rożnego dośrodkował Nika Dżalamidze, piłka trafiła na głowę Tarasa Romańczuka, a następnie do siatki.
Bezpieczne prowadzenie stopniało w końcówce, a mało brakowało, by mecz zakończył się remisem 3:3. Najpierw Szymon Skrzypczak strzelił celnie na 3:2, a chwilę później przed wyrównaniem uratowała Jagiellonię poprzeczka.

Lech Poznań - Pogoń Szczecin 1:0

Linetty 45

Nie było sensacji w Poznaniu i Lech pewnie, choc minimalnie pokonał ostatnią w tabeli grupy mistrzowskiej Pogoń Szczecin. Goście od pierwszej minuty mieli niewiele do powiedzenia, a jedyny celny strzał oddali z rzutu wolnego (strzelał Ricardo Nunes) i zdani byli jedynie na nieskuteczne ataki Lecha.  Wreszcie Karol Linetty strzelił celnie w okienko bramki szczecińskiej po podaniu Szymona Pawłowskiego.
Po przerwie obraz gry się nie zmienił. Nieskuteczne ataki Zaura Sadajewa, Szymona Pawłowskiego i Darko Jevtića trwały nadal. Ze strony Pogoni odpowiedział jednym strzałem Łukasz Zwoliński.
W ten sposób Lech nadal prowadzi jednym punktem przed Legią.