27/05/2015 22:11:00

Finał Ligi Europejskiej 2015

Finał Ligi Europejskiej 201527 maja 2015, pierwszy raz w Polsce, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się mecz finałowy Ligi Europejskiej. Puchar zdobyła FC Sewilla po pokonaniu 3:2 Dnipro Dnipropietrowsk.

Spotkanie rozpoczęło się zgodnie z przewidywaniami od przewagi zespołu hiszpańskiego. Jednak już w 7 minucie, po kontrze,  bramkę dla Dnipro zdobył głową Serb Kalinić po dośrodkowaniu Brazylijczyka Matheusa.
Obraz gry nie uległ zmianie, a ataki Sewilli przybrały jeszcze na sile. W tym m.in. szansę na wyrównanie zmarnował Grzegorz Krychowiak, strzelając głową w 25 minucie (świetna obrona Denysa Bojki). Chwilę później nasz reprezentant trafił już skutecznie do bramki Bojki, po rzucie rożnym i zamieszaniu w polu karnym.
Hiszpanie poszli zaciosem i w trzy minuty później Carlos Bacca znalazł się sam na sam z golkiperem Dnipro, przedryblował go i trafił do siatki na 2:1.

Końcówka pierwszej była jeszcze bardziej emocjonująca. Po wymianie akcji za akcję, nieoczekiwanie doszło do wyrównania. W 44 minucie Rotan uderzył celnie do hiszpańskiej bramki  bezpośrednio z rzutu wolnego. Mimo szaleńczych ataków Sewilli wynik do przerwy nie uległ już zmianie.

Po przerwie Dnipro rzuciło poważne siły do ataku. Jednak starania Leo Matosa, Matheusa i Konopljanki przyniosły jedynie chwile strachu pod bramką Rico. Po godzinie gry zaznaczyła się znowu boiskowa przewaga Sewilli. W 68 minucie kolejną szansę na gola miał Grzegorz Krychowiak, ale jego strzał został zablokowany w  zamieszaniu podbramkowym.
Kilka minut później, Vitolo i Bacca przeprowadzili decydującą jak się okazało, akcję warszawskiego finału. Pierwszy zaliczył asystę, po której drugi znalazł się sam na sam z bramkarzem i nie zmarnował okazji na podwyższenie rezultatu na 3:2 dla Sewilli.
Po tym trafieniu z graczy Ukraińskich jakby uszło powietrze, a Hiszpanie mieli kolejną okazję. W 81 minucie Bacca strzelał głową, ale tym razem Bojko zdołał obronić.
Dnipro walczyło dzielnie do ostatniej minuty, nawet gdy przyszłograć w dziesiątkę po kontuzji Matheusa i wcześniejszym wykorzystaniu limitu zmian. Jednak faworyt - FC Sewilla - wygrał zasłużenie, panując na polu gry przez większą część meczu i stwarzając groźniejsze sytuacje bramkowe.

Finał Ligi Europy - pierwszy raz w Warszawie (fot.Paweł Śrutwa)

Finałowa prezentacja na murawie Stadionu Narodowego (fot. Paweł Śrutwa)

Protokół meczowy:
27 maja 2015, godz. 20:45, Stadion Narodowy w Warszawie
Mecz finałowy Ligi Europejskiej
FC Sewilla - Dnipro Dnipropietrowsk 3:2 (2:2)
bramki: Krychowiak 28, Bacca 31, 73 - Kalinić 7, Rotan 42
żółte kartki: Krychowiak, Carrico, Bacca (Sewilla) oraz Bezus, Kalinić, Kankawa, Matos (Dnipro)
sędziował: Martin Atkinson (Anglia)

Składy:
FC Sewilla: 29.Sergio Rico - 6.Daniel Carrico, 2.Benoit Tremoulinas, 15.Timothy Kołodziejczak, 25.Stephane Mbia - 19.Ever Banega(12.Vicente Iborra 88min.), 4.Grzegorz Krychowiak, 10.Jose Antonio Reyes(23.Coke 58min.), 20.Vitolo - 22.Aleix Vidal, 9.Carlos Bacca(7.Kevin Gameiro 83min.)
Trener: Unal Emery

Dnipro: 71.Denys Bojko - 23.Douglas, 14.Jewhen Czeberjaczko, 44.Artem Fedeckij, 29.Rusłan Rotan(c) - 25.Walerij Fedorczuk(19.Roman Bezus 69min.), 12.Leo Matos, 7.Dżaba Kankawa(28.Jewhen Szakow 86min.), 10.Jewhen Konopljanka - 99.Matheus, 9.Nikola Kalinić(11.Jewhen Selezniow 78min.)
Trener: Miron Markiewicz

Komplet wyników Ligii Europejskiej sezonu 2014/2015 znajduje się tutaj a Ligii Mistrzów tutaj.