23/03/2015 09:21:00

Polska - Irlandia w Dublinie

Po zimowej przerwie wracają eliminacje do ME Francja 2016. Nasza reprezentacja udaje się do niemalże polskiego miasta Dublina, by tam zdecydowanie pokonać Irlandię i uczynić kolejny krok na drodze do  turnieju finałowego.

Dwa mecze o punkty z Irlandią zdarzyły się w eliminacjach do ME 1992 i zakończyły się remisami, 0:0 w Dublinie i 3:3 w Poznaniu. W tym drugim meczu nasza drużyna dokonała rzadko oglądanych cudów, wyprowadzając rezultat od stanu 1:3 do 3:3. Gole dla Polski zdobyli wtedy Piotr Czachowski, Jan Furtok i Jan Urban, a selekcjonerem był Andrzej Strejlau. Do naszej bramki trafili cenieni wtedy gracze: Paul McGrath, Andy Townsend i Tony Cascarino. Irlandia była wówczas świeżo po udanych dla niej mistrzostwach europy Niemcy 1988 (dobre mecze z Anglią, Związkiem Radzieckim i Holandią) i świata Italia 90, gdzie odpadła po ćwierćfinałowym meczu z Włochami. Ojcem sukcesów tamtej drużyny był Anglik, Jack Charlton (brat Bobby'ego Charltona), który kierował kadrą przez 10 lat.

Obecny trener Irlandczyków, to Martin O'Neill. Były reprezentant Irlandii Północnej, obrońca i pomocnik, rozegrał 64 mecze i zdobył osiem bramek. Uczestniczył w mistrzostwach Espana 82. W swojej trenerskiej karierze pracował m.in. w Leicester City, Celticu Glasgow (finał pucharu UEFA w 2003 roku), Aston Villi i Sunderlandzie.
Na boisku przeciwko Polsce zobaczymy z pewnością żywą legendę tamtejszego futbolu - Robbiego Keane. Od 1998 roku zagrał w 139 meczach reprezentacji strzelając 65 bramek. To najskuteczniejszy strzelec w historii irlandzkiej kadry.

a
Arkadiusz Milik (fot.Jakub Zajączkowski)

Jednak porównanie siły ofensywnej obu zespołów wypada zdecydowanie na korzyść Polaków. A po porażce ze Szkocją to gospodarze mają nóż na gardle i muszą ostro zabrać się do roboty od pierwszej minuty. Zespół złożony w dużej mierze z walecznych, ale średnio utalentowanych graczy lig wyspiarskich, nie powinien jednak na stałe opanować pola gry. To stworzy doskonałą sytuację do rozwinięcia skrzydeł w kontrataku dla naszych piłkarzy. A skoro mowa o skrzydłach, to Kuby Błaszczykowskiego jednak żal...

Kadra Irlandii na mecz z Polską przedstawia się następująco:

Bramkarze: Shay Given (Aston Villa - ENG),David Forde (Millwall - ENG), Keiran Westwood (Sheffield Wednesday - ENG), Darren Randolph (Birmingham City - ENG), Robby Elliot (Newcastle - ENG)
Obrońcy: John O'Shea (Sunderland - ENG), Seamus Coleman (Everton - ENG) Richard Keogh (Derby County - ENG), Marc Wilson (Stoke City - ENG), Cyrus Christie (Derby County - ENG), Alex Pearce (Reading - ENG), Paul McShane (Hull City - ENG), Ciaran Clark (Aston Villa - ENG), Stephen Ward (Burnley - ENG)
Pomocnicy i napastnicy: Aiden McGeady (Everton - ENG),James McCarthy (Everton - ENG), Glenn Whelan (Stoke City - ENG), Darren Gibson (Everton FC - ENG), Wesley Hoolahan (Norwich City - ENG), Paul Green (Rotherham United - ENG), Anthony Pilkington (Cardiff City - WAL), James McClean (Wigan Athletic - ENG), Robbie Brady (Hull City - ENG), Stephen Quinn (Hull City - ENG),  David Meyler (Hull City - ENG), Harry Arter (Bournemouth - ENG), Jeffrey Hendrick (Derby County - ENG), Robbie Keane (Los Angeles Galaxy - USA), Anthony Stokes (Celtic Glasgow - SCO), David McGoldrick (Ipswich Town - ENG), , Daryl Murphy (Ipswich Town - ENG), Jon Walters (Stoke City - ENG), Kevin Doyle (Wolverhampton - ENG), Shane Long (Southampton - ENG), Simon Cox (Reading - ENG)

Ze spotkania w Dublinie przeprowadzimy na Mojej Wyspie relację minuta po minucie - miejmy nadzieję z kilkoma minutami bramkowymi dla biało-czerwonych.