24/07/2014 08:21:00

Awans Legii Warszawa!

Awans Legii Warszawa!5-0 pokonała Legia Warszawa w wyjazdowym meczu irlandzki zespół Saint Patrick’s Athletic Dublin. Tym samym awansowała do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Jej kolejnym przeciwnikiem będzie  szkocki Celtic Glasgow. Pierwszy mecz odbędzie się 29 lub 30 lipca w Warszawie, a rewanż tydzień później w Glasgow.
W pięknym blasku zniżającego się nad horyzontem słońca rozpoczęła Legia na Tallaght Stadium w Dublinie rewanżowy mecz w eliminacjach Ligi Mistrzów z Saint Patrick's Athletic. Mistrz Polski od początku starał się narzucić szybkie tempo gry, a gospodarze zdawali się podejmować to wyzwanie. Kuciak najpierw ratował sytuację wybiciem piłki głową na aut, a chwilę później interweniował po strzale Forrestera.

Później jednak do głosu doszli gracze Legii, raz po raz siejąc zamieszanie w defensywie irlandzkiej długimi przerzutami do wychodzącego Dudy lub Kucharczyka.
W 25 minucie piłkę przejął Ondrej Duda i podał do Michała Żyro, a ten dostrzegł ustawionego między obrońcami Mirosława Radovića. Radović strzelił będąc na czternastym metrze po ziemi przy prawym słupku i Legia objęła prowadzenie! W tym okresie nadzieje gospodarzy zostały podtrzymane doskonałą akcją Brennana z Faheyem. Po strzale tego ostatniego Duśan Kuciak z najwyższym trudem sparował piłkę na rzut rożny.

Do końca pierwszej połowy trwała pełna napięć walka, a w czterdziestej minucie legioniści przeprowadzili składna akcję wymieniając podania z pierwszej piłki, jednak nie zakończyli jej strzałem.

Złamani po przerwie

Po przerwie kibice nadal zmuszeni byli do trwania w niepewności o losy awansu, ale na boisku powoli zaczynała istnieć tylko jedna drużyna - mistrzowie Polski. Bramkę Clarke’a ostrzeliwali Duda, Kucharczyk, Brzyski i Żyro. Na razie jeszcze bezskutecznie. Ze strony Saint Patrick,s pozory sytuacji bramkowej stworzył jedynie Fahey strzelając po rzucie rożnym bardzo niecelnie. Po godzinie meczu stało się jasne, że rywale Legii przestali stwarzać realne zagrożenie w ofensywie, a zaczęli seryjnie popełniać błędy w obronie.

W 69 minucie lewym skrzydłem popędził Michał Kucharczyk, przy linii końcowej minął Seana Hoare, a i znalazł Michała Żyro stojącego na jedenastym metrze. Dośrodkował, a Żyro strzelił celnie, z pierwszej piłki przy prawym słupku, do bramki Clarke,a.

Co kilka minut następowały kolejne dogodne okazje do zdobycia goli. Niecelnie strzelał Radović, a strzał Żyro obronił Clarke.

Dobijanie leżących

W 82 minucie Ondrej Duda mając piłkę na środku pola karnego, podał ją do Mirosława Radovića ustawionego po prawej stronie. Ten strzelił bez namysłu w długi róg bramki i było już 3-0.

Tempo meczu spadło, bowiem legioniści nie podejmowali już ataków na pełnych obrotach, a gospodarze całkowicie stracili motywację i siły. Na tym tle mieli okazję wyróżnić się zawodnicy rezerwowi, wprowadzeni po przerwie. Lee Lynch zdołał przeprowadzić akcję zakończoną strzałem jednak obronionym przez Kuciaka. W odpowiedzi Jakub Kosecki na lewym skrzydle minął Hoare’a i strzelił wzdłuż bramki. Interweniujący Clarke sam skierował piłkę pod brzuchem do własnej bramki, ale wstępnie gola zaliczono skrzydłowemu Legii. Oficjalna strona internetowa Legii Warszawa (legia.com) podaje jednak, że gola zdobył Marek Saganowski, który faktycznie w tej sytuacji tańczył na linii bramkowej wokół Clarke`a.
Chwilę później w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Arkadiusz Piech, ale przegrał ten pojedynek. Po krótkim rozegraniu rzutu rożnego z prawej strony dośrodkował w pole karne  Tomasz Brzyski, a piłkę głową nad własnym bramkarzem przelobował Conan Byrne, ustalając w ten sposób wynik meczu na 5-0.

Po meczu piłkarze Legii tradycyjnie podbiegli w stronę trybuny wypełnionej warszawskimi kibicami. Tym razem nie o radość i podziękowania jednak chodziło. Doszło to gorączkowej wymiany słów i gestów pod czujnym okiem służb porządkowych.
Tym akcentem zakończyło się spotkanie rewanżowe Legii Warszawa z Saint Patrick,s Athletic.

Dublin 22. lipca 2014
II runda eliminacji Ligi Mistrzów  sezon 2014/2015, mecz rewanżowy
Saint Patrick’s Athletic Dublin - Legia Warszawa 0-5 (0-1)
bramki: 0-1 Radović 25 minuta, 0-2 Żyro 69 minuta, 0-3 Radović 82 minuta, 0-4 Saganowski 88 minuta, 0-5 Byrne (samobójcza) 90+1 minuta
Żółte kartki: Bolger (St.Patrick,s) i Duda (Legia)
Sędziował:  Andreas Ekberg (Szwecja)

Składy drużyn:
Saint Patrick,s Athletic Dublin:
1.Clarke Brendan - 2.O,Brien Ger(k)(20.Hoare Sean 63 minuta), 4.Foran Derek, 15.Browne Kenny(18.Lynch Lee 74 minuta), 3.Bermingham Ian - 7.Byrne Conan, 8.Fahey Keith, 11.Brennan Killian, 6.Bolger Greg, 17.Forrester Chris(10.Quigley Mark 46 minuta) - 9.Fagan Chris
Legia Warszawa:
12.Kuciak Duśan - 28.Broź Łukasz, 25.Rzeźniczak Jakub, 15.Astiz Inaki, 17.Brzyski Tomasz - 18.Kucharczyk Michał(20.Kosecki Jakub 85 minuta), 21.Vrdoliak Ivica(k), 3.Jodłowiec Tomasz, 33.Żyro Michał - 8.Duda Ondrej(9.Saganowski Marek 85 minuta), 32.Radović Mirosław (11.Piech Arkadiusz 88 minuta)