13/07/2014 05:51:00

Mundial - III. Holandia, IV. Brazylia

Mundial - III. Holandia, IV. Brazylia12 lipca w stolicy Brazylii, na Stadionie Narodowym rozegrano przedostatni mecz tegorocznego mundialu. Holandia pokonała Brazylię 3-0 i zajęła III miejsce w XX finałach piłkarskich mistrzostw świata.
Brazylia nie do uratowania

Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia Holendrów. Już w drugiej minucie sędzia podyktował rzut karny po faulu Thiago Silvy na rozpędzonym Robbenie. Powtórki wykazały, że faul był, ale przed linią pola karnego. Na dodatek sędziemu zabrakło konsekwencji, bo napastnik Holandii wychodził na czystą pozycję i faulujący obrońca powinien zostać usunięty z boiska. Jak się miało okazać, była to nie jedyna kontrowersyjna decyzja sędziującego to spotkanie Algierczyka Djamela Haimoudiego. Rzut karny pewnie wykorzystał Van Persie strzelając czwartą bramkę w turnieju.
Po chwili było już dwa do zera po strzale Blinda. Tyle, że akcja ta powinna być dużo wcześniej przerwana, z uwagi na pozycję spaloną jednego z zawodników Oranje.
Mecz zaczął znowu przypominać pogrom. Tym razem jednak Brazylijczycy zdołali przegrupować siły i nie dopuścić do dalszych strat. Aktywny w całym meczu był zwłaszcza Oscar, a cała druzyna do końca meczu była równorzędnym partnerem dla Holandii.

Arbiter do zmiany

Kolejne błędy popełniał za to sędzia. Najpierw nie zauważył faulu w polu karnym na Oscarze. Zamiast podyktowania rzutu karnego dla Brazylii, ukarał sfaulowanego piłkarza żółtą kartką. Później nie zauważył faulu w polu karnym na Robbenie, ale nikomu nie przyznał kolejnego kartonika. Właściwie można powiedzieć, że w przekroju całego spotkania popełnił trzy błędy w sytuacjach w polu karnym i jeden poza polem karnym, w akcji z której padła bramka. Być może jest to swoisty rekord tych mistrzostw.

W doliczonym czasie gry trzecią bramkę dla Holandii, tym razem w sposób prawidłowy i nie podlegający dyskusji, zdobył Georginio Wijnaldum. Odebrał piłkę rywalom na połowie boiska i uruchomił prawe skrzydło, a sam biegł na środek pola karnego. Tam otrzymał płaskie podanie i bez przyjęcia strzelił nie do obrony. W ten sposób wypełnił się ostatecznie mundialowy los obu drużyn. Brazylijczycy choć stawili dzielny opór, to jednak nie panowali nad przebiegiem  wydarzeń na boisku. Zwycięstwo i III miejsce w turnieju przypadło Holandii zasłużenie.

Relacja z meczu o III miejsce i pozostałych spotkań fazy pucharowej  znajduje się w tym temacie, a podsumowania statystyczne turnieju tutaj.