28/07/2003 07:04:14

Mistrzostwa Phelpsa

Trzy rekordy świata padły w ostatnim dniu pływackich mistrzostw świata w Barcelonie. Jedyny startujący w finałach Polak - Paweł Korzeniowski był 8. w wyścigu na 1500 metrów stylem dowolnym.
Bohaterem mistrzostw był niewątpliwie Amerykanin Michael Phelps. W niedzielę pobił 5. rekord świata w Barcelonie. Tym razem pokonał granice ludzkich możliwości w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym (4.09,09). Dzielnie sekundował mu Węgier Laszlo Cseh, który pobił rekord Europy (4:10.79). Brąz wywalczył pływak z Tunezji Kussama Melluli (4:15.36). 18-letni Amerykanin zdobył podczas mistrzostw trzy złote medale w konkurencjach indywidualnych.

Rekord świata na 50 metrów stylem grzbietowym ustanowił Thomas Rupprath (24,80 s). Niemiec poprawił o 0,19 s blisko 4-letni rekord Amerykanina Lenny'ego Krayzelburga. Pokonał Matthew Welsha z Australii (25,01) i Johannesa Gerhardusa Zandberga z RPA (25,07). Rekord padł również w wyścigu mężczyzn 4x100 m st. zmiennym. Amerykanie pokonali ten dystans w 3:31,54. Drudzy Rosjanie pobili rekord Europy (3.34,72). Trzecie miejsce zajęli Japończycy (3.36,12).

Złote medale wywalczyli w niedzielę również: Holenderka Inge de Bruijn (50 m st. dowolnym), Chinka Xuejuan Luo na 50 m st. klasycznym, Ukrainka Jana Kłoczkowa na 400 m st. zmiennym i Australijczyk Grant Hackett na 1500 m st. dowolnym. Z tym ostatnim rywalizował w finale m.in. Paweł Korzeniowski. Polak pokonał dystans w czasie 15,13,98 i zajął ostatnie - 8. miejsce. Stracił do zwycięzcy ponad pół minuty. Do 15-letniego rekordu Polski Mariusza Podkościelnego zabrakło mu 2,79 s.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw zwyciężyli Amerykanie. Zdobyli 31 medali ( 12 złotych, 13 srebrnych i 6 brązowych). Drugie miejsce zajęli Rosjanie (10-5-6), a trzecie Australijczycy (8-12-6). Polska z dwoma medalami Otylii Jędrzejczak ( złoto na 200 i srebro na 100 m stylem motylkowym) uplasowali się na 14. miejscu.