28/06/2006 02:43:37

1/8 Finału: Hiszpania – Francja 1:3

Reprezentacja Francji pokonała 3:1 Hiszpanię w rozgrywanym w Hanowerze ostatnim meczu 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech. Trójkolorowi zagrają zatem w ćwierćfinale z Brazylią.

Obie drużyny rozpoczęły spokojnie i przez pierwsze minuty meczu ani Hiszpanie, ani Francuzi nie potrafili narzucić rywalowi swojego stylu gry. Podopieczni Raymonda Domenecha starali się dokładnie rozgrywać atak pozycyjny, ale grali zbyt wolno w stosunku do szybko przemieszczających się Hiszpanów.

Pierwszy groźny strzał oddali podopieczni Luisa Aragonesa. W 9. minucie Mariano Pernia uderzał z rzutu wolnego, ale piłka przeleciała metr nad bramką Fabiena Bartheza.

Trójkolorowi byli za to bliscy szczęścia w 22. minucie. Zinedine Zidane dostrzegł na prawej stronie Thierrego Henry, ten zagrał wzdłuż linii końcowej w pole karne Hiszpanów, ale ani Franck Ribery, ani Patrick Vieira nie zdołali przeciąć lotu piłki i pokonać Ikera Casillasa.

To zemściło się na Francuzach kilka minut później. Kolejny szybki, kombinacyjny atak Hiszpanii, Lilian Thuram fauluje w polu karnym Pablo Ibaneza i włoski sędzia Roberto Rosetti dyktuje rzut karny. Pewnym egzekutorem „jedenastki” okazał się David Villa.

Hiszpanie przejęli od tego momentu inicjatywę i wydawało się, że będą dążyć do zdobycia kolejnej bramki. Tymczasem w 41. minucie Vieira i Ribery przeprowadzili szybki kontratak, po którym młody pomocnik Olympique Marsylia zdobył wyrównującego gola.

Drugą połowę od mocnego uderzenia rozpoczęli Francuzi. W 52. minucie, po prostopadłym podaniu Zidane'a, w sytuacji „sam na sam” z Casillasem znalazł się Florent Malouda. Pomocnik Trójkolorowych próbował lobować, ale hiszpański bramkarz popisał się efektowną paradą i zapobiegł utracie gola.

Dwie minuty później plac gry opuścił kapitan Hiszpanów Raul, który we wtorek obchodził 29. urodziny.

Kolejne minuty to zachowawcza gra obu drużyn, które – zdając sobie sprawę ze stawki spotkania – skupiły się przede wszystkim na uważnej grze w obronie i walce w środku pola. Sporadyczne ataki, zarówno Francji, jak i Hiszpanii, nie owocowały dobrymi okazjami do zdobycia gola.

W ostatnim kwadransie gra się ożywiła, obie drużyny postanowiły spróbować rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść w regulaminowym czasie gry. Pokazali się rezerwowi – groźne, ale niecelne strzały oddawali Hiszpan Joaqiun i Francuz Sidney Govou.

W 83. minucie Francja objęła prowadzenie. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Zidane, a z bliskiej odległości głową do hiszpańskiej bramki strzelił Vieira.

Hiszpanie rzucili się do odrabiania strat, ale Trójkolorowi „zamurowali” dostęp do własnej bramki. Już w doliczonym czasie gry kontratak Francji zakończył się trzecim golem, którego autorem był Zinedine Zidane.

1 lipca we Frankfurcie Francja zmierzy się zatem z Brazylią w meczu ćwierćfinałowym piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech.

Hiszpania – Francja 1:3 (1:1)

Bramki: 1:0 David Villa (28-karny), 1:1 Franck Ribery (41), Partick Vieira (83), Zinedine Zidane (92)

Żółte kartki: Patrick Vieira, Franck Ribery, Zinedine Zidane (Francja), Carlos Puyol (Hiszpania)

Sędzia: Roberto Rosetti (Włochy); Widzów: 43 tys.

Hiszpania: 1-Iker Casillas; 15-Sergio Ramos, 5-Carles Puyol, 22-Pablo Ibanez, 3-Mariano Pernia; 18-Cesc Fabregas, 14- Xabi Alonso, 8-Xavi (72. 16-Marcos Senna); 7-Raul (54. 11.Luis Garcia), 9-Fernando Torres, 21-David Villa (54. 17-Joaqiun)

Francja: 16-Fabien Barthez; 19-Willy Sagnol, 15- Lilian Thuram, 5-William Gallas, 3-Eric Abidal; 4-Patrick Vieira, 6-Claude Makelele; 22-Franck Ribery, 10-Zinedine Zidane, 7-Florent Malouda (75. 9-Sidney Govou); 12-Thierry Henry (88. 11-Sylvain Wiltord). (pap, tvp.pl)