21/06/2006 07:38:31

Szwecja - Anglia 2:2

Piłkarskiej tradycji spotkań Anglii ze Szwecją stało się zadość. Anglicy już od 38 lat nie wygrali ze Skandynawami – tym razem remisując w Kolonii 2:2. Oba zespoły zagrają w 1/8 finału.

Już w pierwszej minucie spotkania kontuzji doznał napastnik piłkarskiej reprezentacji Anglii Michael Owen.

Owen źle przyjął piłkę przy linii bocznej i padł na murawę. Na czworakach zszedł z boiska, a chwilę później opuścił okolice murawy na noszach. Nie wiadomo, jak poważny jest uraz. Selekcjoner Sven Goran Eriksson natychmiast wpuścił na boisko rezerwowego Petera Croucha.

Anglia objęła prowadzenie w 33. minucie spotkania, gdy pięknym strzałem zza pola karnego popisał się Joe Cole. Piłka odbiła się od słupka i wpadła w okienko bramki Andreasa Isakssona.

Na przerwę piłkarze Trzech Koron schodzili przy stanie 0:1. Szwecja zdawała sobie sprawę, że nie może przegrać tego spotkania i liczyć na dobrą postawę Paragwaju. Skandynawski sztab szkoleniowy odpowiednio zmotywował swoich piłkarzy i w drugiej połowie kibice w Kolonii oglądali zupełnie inny zespół Szwecji.

Konsekwentne ataki na bramkę Anglików przyniosły wyrównanie w 51. minucie meczu. Marcus Albaeck głową zmienił tor lotu piłki uderzanej z rzutu rożnego i umieścił ją w bramce Paula Robinsona.

Szwedzi nie spoczywali na laurach i w następnych minutach spotkania kompletnie zdominowali zdezorientowanych Anglików, dwukrotnie trafiając w poprzeczkę bramki rywali.

Trzy Korony pod koniec drugiej odsłony wyraźnie jednak „odpuściły” ataki na bramkę Robinsona, zdając sobie sprawę że Trynidad i Tobago przegrywa z Paragwajem.

Anglicy wykorzystali brak determinacji rywali. Gola w 85. minucie spotkania zdobył Steven Gerrard. Bramka stracona w ostatnich minutach spotkania nie załamała Szwedów – w 90. minucie po uderzeniu Henrika Larssona zespół ze Skandynawii wyrównał na 2:2.

Szwecja - Anglia 2:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Joe Cole (34), 1:1 Marcus Allbaeck (51), 1:2 Steven Gerrard (85), 2:2 Henrik Larsson (90).

Żółta kartka, Szwecja: Niclas Alexandersson, Fredrik Ljungberg. Anglia: Owen Hargreaves.

Sędzia: Massimo Busacca (Szwajcaria). Widzów 45 000.

Szwecja: Andreas Isaksson - Olof Mellberg, Teddy Lucic, Erik Edman, Niclas Alexandersson - Mattias Jonson (54. Christian Wilhelmsson), Tobias Linderoth (92. Daniel Andersson), Kim Kaellstroem, Fredrik Ljungberg - Marcus Allbaeck (75. Johan Elmander), Henrik Larsson.

Anglia: Paul Robinson - Jamie Carragher, Rio Ferdinand (56. Sol Campbell), John Terry, Ashley Cole - David Beckham, Frank Lampard, Owen Hargreaves, Joe Cole - Michael Owen (4. Peter Crouch), Wayne Rooney (69. Steven Gerrard). (pap, tvp.pl)