20/06/2006 06:42:03

Hiszpania - Tunezja 3:1

Hiszpania pokonała Tunezję 3:1 w drugim poniedziałkowym meczu grupy H piłkarskich mistrzostw świata. Podopieczni Luisa Aragonésa zapewnili sobie awans do 1/8 finału.

Spotkanie zgodnie z oczekiwaniami rozpoczęło się od ataku Hiszpanów. Pewni siebie faworyci mogli zdobyć gola po uderzeniu Davida Villi, ale piłka trafiła tylko w boczną siatkę.

W ósmej minucie podopiecznych Luisa Aragonésa spotkał „zimny prysznic”. Po szybkiej kontrze i niezbyt pewnej postawie obrońców Tunezyjczycy objęli prowadzenie. „Na raty” – dobijając własny strzał – bramkę strzelił Joahar Marni.

Chwilę później Tunezja mogła pogrążyć zszokowanych takim przebiegiem meczu rywali. Kontrę w ostatniej chwili zatrzymał ofiarnie interweniujący Iker Casillas.

Hiszpanie próbowali odrabiać straty. Przeprowadzali zmasowane ataki, ale tunezyjscy obrońcy grali bez zarzutu. Afrykańscy piłkarz nie ograniczali się jednak tylko do rozbijania ataków rywali – w 30. ponownie wyprowadzili szybką kontrę. Hiszpanów od straty gola uratował Carles Puyol, brutalnie faulując rywala. Kapitan reprezentacji Hiszpanii mógł odetchnąć z ulgą, że za to przewinienie został ukarany tylko żółtą kartką.

Tuż przed przerwą było bardzo blisko remisu. Po strzale głową Xabiego Alonso piłkę z linii bramkowej wybił Anis Ayari

Po zmianie stron trener Aragonés wpuścił na boisko Raula Gonzaleza i Cesca Fabregasa. Hiszpański szkoleniowiec wykazał się świetnym wyczuciem. To właśnie ci zawodnicy poprowadzili Hiszpanię do zwycięstwa.

W 71. minucie Fabregas strzelał z 16. metrów, piłkę odbił świetnie broniący do dej pory Ali Boumnijel, a skuteczna dobitką popisał się Raul. Nie minęło pięć minut, a Hiszpanie objęli prowadzenie. Tym razem świetne podanie Fabregasa na gola zamienił Fernando Torres.

W 88. minucie Torres powinien zdobyć swoją trzecią bramkę na niemieckim mundialu, ale fantastycznie w sytuacji „sam na sam” zachował się Boumnijel. W 90. minucie to jednak Torres był górą. Sam skutecznie wykonał rzut karny podyktowany za faul na nim.

Mimo, że przez ponad godzinę sensacja „wisiała w powietrzu” ostatecznie góra byli Hiszpanie, którzy zapewnili sobie awans do 1/8 finału.

Hiszpania – Tunezja 3:1(0:1)

Bramki: Raul (71), 2:1 Fernando Torres (76, 90+1-karny) – Jawhar Mnari (8)

Żółte kartki: Carles Puyol, Cesc Fabregas (Hiszpania) – Anis Ayari, Hatem Trabelsi, Radhi Jaidi, Ziad Jaziri, Haykel Guemamdia, Jawhar Mnari (Tunezja)

Sędzia: Carlos Simon (Brazylia)

Widzów: 52000

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Pablo Ibanez, Carles Puyol, Mariano Pernia - Xabi Alonso, Marcos Senna (46. Cesc Fabregas), Xavi - Luis Garcia (46. Raul), David Villa (56. Joaquin), Fernando Torres

Tunezja: Ali Boumnijel - Hatem Trabelsi, Radhi Jaidi, Karim Haggui, Anis Ayari (57. Alaeddine Yahya) - Hamed Namouchi, Jawhar Mnari, Mehdi Nafti, Adel Chedli (79. Haykel Guemamdia), Riadh Bouazizi (57. Kais Ghodhbane) - Ziad Jaziri. (pap, tvp.pl)