20/06/2006 06:40:20

Arabia Saudyjska - Ukraina 0:4

Arabia Saudyjska uległa 0:4 Ukrainie w meczu grupy H piłkarskich MŚ. Dzięki tej wygranej Ukraińcy ciągle mają jeszcze szanse na awans do kolejnej fazy turnieju.

Po wysokiej porażce na inaugurację MŚ z Hiszpanią, Ukraińcy wyszli bardzo zmotywowani na mecz przeciwko Arabii Saudyjskiej. Agresywna postawa przyniosła im prowadzenie już w czwartej minucie gry.

Po rzucie rożnym wykonywanym przez Andrija Nesmacznego, najwyżej w polu karnym do piłki wyskoczył jego imiennik, Rusoł. Jego uderzenie zaskoczyło saudyjskiego bramkarza, który przepuścił futbolówkę między nogami i było 1:0.

Drużyna z Azji szybko chciała doprowadzić do wyrównania, dlatego następne minuty należały do Saudyjczyków. Ukraińcy wytrzymali jednak napór przeciwnika i stopniowo przeszli do ofensywy. Kilkakrotnie w dobrej sytuacji stawali Andrij Szewczenko i Andrij Woronin. Wreszcie, w 36. minucie udało się Serhijowi Rebrowowi.

Pomocnik ukraiński otrzymał piłkę na połowie rywali, przebiegł z nią kilka metrów, po czym zdecydował się na strzał. Broniący bramki saudyjskiej Mabrouk Zaid poślizgnął się i nie zdołał sparować uderzenia, po którym Ukraińcy zdobyli drugą bramkę.

Zaraz po przerwie strzelecką niemoc przełamał najlepszy snajper Ukrainy, Szewczenko. „Szewa” kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry wykorzystał podanie Maksima Kaliniczenki i z bliska pokonał bramkarza Arabii Saudyjskiej.

Zawodnicy z Azji gorzej czuli się na mokrym boisku. Ustępowali też Ukraińcom umiejętnościami technicznymi. Choć ambitnie dążyli do strzelenia choć honorowej bramki, to rywale tworzyli groźniejsze sytuacje.

W 64. minucie Kaliniczenko trafił zza pola karnego w poprzeczkę. 20 minut później już się nie pomylił – po dokładnym podaniu Szewczenki ustalił wynik całego spotkania.

Arabia Saudyjska – Ukraina 0:4

Bramki: Andrij Rusoł (4), Serhij Rebrow (36), Andrij Szewczenko (46), Maksim Kaliniczenko (84)

Żółte kartki: Ahmed Dokhi, Omar al-Ghamdi, Saud Khariri (Arabia Saudyjska), Andrij Niesmaczny, Maksim Kaliniczenko, Wiaczesław Swiderski (Ukraina)

Sędzia: Graham Poll (Anglia)

Arabia Saudyjska: Mabrouk Zaid - Ahmed Dokhi (55. Abdul Aziz al- Khathran), Hussein Sulaimani, Hamad al-Montashari, Redha Tuker - Saud Khariri, Omar al-Ghamdi, Mohammed Noor (77. Sami al-Jaber), Mohammed Ameen (55. Malek al-Hawsawi), Khaled Aziz - Yasser al- Qahtani

Ukraina: Oleksander Szowkowski - Andrij Rusoł, Andrij Niesmaczny, Wiaczesław Swiderski - Oleg Gusiew, Anatoli Tymoszcziuk, Oleg Szełajew, Maksim Kaliniczenko, Serhij Rebrow (71. Rusłan Rotan) - Andrij Szewczenko (86. Artiom Milewski), Andrij Woronin (79. Andrij Husin). (pap, tvp.pl)