20/06/2006 06:39:02

Togo - Szwajcaria 0:2

Togo przegrało ze Szwajcarią 0:2 w pierwszym poniedziałkowym meczu mistrzostw świata. Szwajcarzy mają na końcie cztery punkty i prowadzą w grupie G

Ambitna postawa drużyny Togo nie wystarczyła na mistrzostwa świata. W poniedziałek drużyna z Afryki doznała drugiej porażki w turnieju finałowym, tym razem ze Szwajcarią i straciła szansę na awans do 1/8 finału.

Początek meczu należał do ekipy szwajcarskiej, która częściej przebywała przy piłce i niepokoiła obronę rywali. Podopieczni Koebiego Kuhna grali szybciej i składniej od Togijczyków. Ich wysiłki szybko też zostały nagrodzone zdobyciem gola.

W 16. minucie, po dośrodkowaniu Ludovicia Magnina na strzał z boku pola karnego zdecydował się Tranquillo Barnetta. Jego uderzenie było niecelne, ale piłka szczęśliwie trafiła pod nogi Aleksa Freia. Napastnik Helwetów zachował się przytomnie i z trzech metrów skierował futbolówkę do siatki obok Kassiego Agassy.

Po objęciu prowadzenia Szwajcarzy oddali środek pola, wyraźnie oszczędzając siły. Do końca pierwszej połowy na boisku dominowali więc gracze Togo. Mimo ich wysiłków jednak do przerwy utrzymał się niekorzystny dla nich rezultat.

W drugiej części gry przez długie minuty na boisku nie działo się nic ciekawego. Nieco tylko ożywieni Szwajcarzy bardziej pilnowali wyniku, niż starali się zdobyć bramkę. Z kolei gracze z Afryki zupełnie nie mieli pomysłu na zdobycie wyrównującej bramki.

W 88. minucie Helweci przeprowadzili jedną z nielicznych szybkich i składnych akcji. Dobre podanie Mauro Lustrinellego i bierną postawę obrońców wykorzystał Barnetta, który strzałem zza pola karnego przypieczętował dwubramkowe zwycięstwo swojej ekipy.

Piłkarze Szwajcarii nie stworzyli wielu szans w tym meczu. Po prostu wykorzystywali dogodne sytuacje lepiej od nas. Nie możemy być zadowoleni, ale nasz zespół przyjechał tutaj po naukę. Mam też nadzieję, że pokazaliśmy dobrą grę. Dziś drużyna zagrała na 100 procent swoich możliwości. Nie byliśmy w stanie zagrać lepiej. Możemy tylko pogratulować Szwajcarii, gdyż ta wygrała zasłużenie – powiedział po meczu Otto Pfister, trener Togo.

Koebi Kuhn, trener Szwajcarii dodał: – Zwycięstwo 2:0 daje nam więcej nadziei na grę w dalszej części turnieju. Nie musimy koniecznie wygrać kolejnego meczu, by awansować do 1/8 finału. Piłkarze wiedzieli o tym, dlatego w ostatnich minutach tak walczyli o drugiego gola. Choć to nie było takie proste w walce z drużyną Togo.

Togo – Szwajcaria 0:2

Bramka: Frei (16), Tranquillo Barnetta (88)

Żółte kartki: Moustapha Salifou, Emmanuel Adebayor, Alaixys Romao (Togo), Johann Vogel (Szwajcaria)

Sędziowie: Carlos Amarilla - główny oraz Amelio Andino i Manuel Bernal (wszyscy Paragwaj).

Togo: Kossi Agassa - Dare Nibombe, Assimiou Toure, Massamesso Tchangai, Kuami Agboh (25. Moustapha Salifou) - Thomas Dossevi (69. Yao Junior Senaya), Cherif Toure-Maman (87. Robert Malm), Alaixys Romao, Abdel Mohamed Kader - Richmond Forson, Emmanuel Adebayor

Szwajcaria: Pascal Zuberbuehler - Ludovic Magnin, Philippe Senderos, Patrick Mueller, Philipp Degen - Raphael Wicky, Johann Vogel, Ricardo Cabanas (77. Marco Streller), Tranquillo Barnetta, Daniel Gygax (46. Hakan Yakin) - Alex Frei (88. Mauro Lustrinelli). (pap, tvp.pl)