25/03/2006 23:14:35

FC Liverpool 3:1 Everton

FC Liverpool pokonał 3:1 Everton w 203. pojedynku derbowym i 31. kolejce angielskiej Premier League. Na Anfield Road arbiter pokazał piłkarzom dwie czerwone i dziesięć żółtych kartek

Krótki występ Gerrarda

Pomocnicy drużyn występujący z numerem 8. na koszulkach, tym razem założyli trykoty z numerami 08. James Beattie i Steven Gerrard uświetnili w ten sposób wybór Liverpoolu przez Unię Europejską do miana Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2008.

Niestety promocja własnego miasta nie wyszła właściwie kapitanowi The Reds. Gerrard w 18. minucie spotkania brutalnie faulował Kevina Kilbane’a i otrzymał czerwoną kartkę. Gospodarze stadionu przy Anfield Road przez przeważającą cześć meczu grać musieli w dziesiątkę.

Zachowanie wyrzuconego z boiska pomocnika nie było tego dnia czymś wyjątkowym. Piłkarze grali ostro, nie oszczędzając sobie uderzeń łokciami i ostrych zagrań.

Everton chcąc wykorzystać przewagę przejął inicjatywę i równie dynamicznie, co chaotycznie nacierał na bramkę Jose Reiny. Piłkarze Liverpoolu nie pozwalali jednak The Toffees na stworzenie groźnych sytuacji, a tuż przed przerwą wypracowali nieoczekiwane prowadzenie.

Bramkę dla gospodarzy zdobył… zawodnik Evertonu Phill Neville. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Xabiego Alonso, chcąc głową wybić piłkę, obrońca uderzył mocno i nie do obrony dla Richarda Wrighta

Rozpędzeni The Reds

Po zmianie stron Liverpool po raz kolejny wykorzystał niefrasobliwość gości. Po długiej piłce uderzonej z głębi pola i zgranej głowa przez Petera Croucha, rozpędzony Luis Garcia w pełnym biegu przelobował Wrighta i zdobył drugą bramkę.

Podopieczni Davida Moyesa nie zamierzali łatwo składać broni. W 61. minucie po dośrodkowaniu Leona Osmana z rzutu rożnego, kontaktowego gola zdobył głową Tim Cahill.

Mecz nabierał rumieńców. Everton nie miał w tym momencie nic do stracenia, a Liverpool na własnym stadionie wcale nie chciał bronić korzystnego wyniku. Już cztery minuty po stracie bramki, Alonso po rzucie wolnym z 23 metrów uderzył piłką w poprzeczkę.

Od 73. minuty oba zespoły grały w dziesiątkę – tym razem czerwoną kartką ukarany został Andy Van der Meyde, który w wyskoku do piłki łokciem uderzył Alonso.

Wyrównanie sił wykorzystał w 84. minucie Harry Kewell. Australijczyk nie atakowany przez rywali spokojnie przyjął piłkę przed polem karnym i potężnie uderzył zdobywając trzeciego gola dla The Reds.