09/03/2006 00:17:36

FC Liverpool – Benfica Lizbona 0:2

Broniący trofeum piłkarze FC Liverpool ulegli 0:2 Benfice Lizbona w rewanżowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów i odpadli z dalszych rozgrywek. Awans wywalczyły też: AC Milan, Arsenal i Olympique Lyon.

Benfica, która w fazie grupowej przyczyniła się do odpadnięcia Manchesteru United, wyeliminowała w środę kolejnego uczestnika Ligi Mistrzów z Anglii.

W pierwszym spotkaniu Portugalczycy wygrali 1:0 i na Anfield Road jechali ze skromną zaliczką. Angielscy komentatorzy podkreślali przed meczem, że Liverpool przeżywa lekki kryzys i ciężko mu będzie pokonać dobrze ułożoną Benfikę.

Liverpool rzucił się do ataku od pierwszych minut. W 10. minucie gospodarze mogli prowadzić 1:0, ale Peter Crouch w znakomitej sytuacji trafił w słupek. Benfica przetrzymała oblężenie i stopniowo zaczynała grać odważniej.

Tuż po upływie pół godziny gry wspaniałego gola z dystansu zdobył Simao Sabrosa, nie dając żadnych szans Jose Reinie (Jerzy Dudek siedział na ławce rezerwowych). Co ciekawe, przed zimowym oknem transferowym mówiło się o tym, że Portugalczyk przeniesie się do Liverpoolu. Transfer jednak zawieszono, kiedy oba zespoły trafiły na siebie w LM.

W końcówce pierwszej połowy piłkarze gospodarzy zepchnęli gości do głębokiej defensywy. Brakowało jednak szczęścia - Jamie Carragher trafił w słupek, a uderzenie Xabi Alonso z najwyższym trudem wybronił Marcelo Moretto.

Druga połowa to wyrównana gra i nieco mniej sytuacji bramkowych. W ostatnich minutach Liverpool zaatakował wszystkimi siłami. Gospodarze wielokrotnie podejmowali ryzyko, odkrywali się i w 89. minucie wykorzystał to Fabrizio Miccoli, ustalając rezultat na 2:0 strzałem nożycami.