12/10/2005 20:38:34

Anglia - Polska 2:1

Polska przegrała z Anglią 1:2 w Manchesterze w spotkaniu ostatniej kolejki eliminacji piłkarskich mistrzostw świata. Mecz zadecydował o tym, że Anglicy zajęli pierwsze miejsce w grupie 6

Początek spotkania to zdecydowana przewaga Anglików. Polacy mieli poważne problemy z wyprowadzeniem piłki poza własna połowę, na szczęście bezbłędnie grali nasi obrońcy.

Pierwszy groźny strzał Anglicy oddali w 23. minucie. Po podaniu Shauna Wrighta-Phillipsa groźnie głową strzelał Frank Lampard, ale skutecznie interweniował Artur Boruc.

W 29. minucie znów zadrżały serca polskich kibiców. Wayne Rooney uwolnił się z pod opieki obrońców, ale jego strzał z ok. 20 metrów poszybował nad poprzeczką. Chwilę później w jeszcze lepszej sytuacji był Joe Cole – na szczęście po jego strzale piłka ponownie przeleciała nad bramką Boruca.

W 38. minucie Paweł Janas musiał dokonać zmiany – za kontuzjowanego Żurawskiego wszedł Tomasz Frankowski

Gdy Polscy zawodnicy czekali już na gwizdek sędziego oznaczający koniec pierwszej połowy spotkania padł gol dla gospodarzy. Cole oddał bardzo mocny strzał zza pola karnego, piłkę odbił jeszcze Michael Owen i bezradny Boruc musiał sięgną do „siatki”.

Wówczas podopieczni Pawła Janasa zaskoczyli wszystkich. Przeprowadzili pierwszą groźną akcję meczu i zdobyli gola. Doskonałe podanie Kamila Kosowskiego w pięknym stylu wykończył Frankowski.

W 52. minucie Anglicy byli bliscy objęcia prowadzenia. Po podaniu Rio Ferdinanda z kilku metrów strzelał Rooney, ale nie trafił w polską bramkę. W 64. minucie najwyższy kunszt bramkarski pokazał Boruc broniąc strzał niepilnowanego Owena głową z kilku sześciu metrów.

W 76. minucie polski bramkarz ponownie był bohaterem. W przeciągu kilkunastu sekund obronił dwie bardzo groźne piłki – wpierw obronna ręką wyszedł z pojedynku „sam na sam” z Owenem, a chwile później obronił trudną piłkę lecącą – po pechowym zagraniu jednego z obrońców – pod poprzeczkę

Niestety pięć minut później nasz bramkarz był bezradny. Szybką i dokładną akcję Anglików celnym strzałem zakończył Lampard i Anglicy ponownie objęli prowadzenie.

W 85. minucie Frankowski mógł doprowadzić do wyrównania. W wielkim zamieszaniu pod bramką w ostatniej chwili piłkę spod nóg napastnika Wisły Kraków wybili obrońcy.

Zespoły grają w następujących składach:

Anglia: 1-Paul Robinson - 2-Luke Young, 5-Rio Ferdinand, 6-John Terry, 3-Jamie Carragher - 7-Shaun Wright-Phillips (67. 16-Peter Crouch), 4- Ledley King, 8-Frank Lampard, 11-Joe Cole - 9-Wayne Rooney, 10- Michael Owen

Polska: 1-Artur Boruc - 4-Marcin Baszczyński, 2-Mariusz Jop, 6- Jacek Bąk, 14-Michał Żewłakow - 8-Euzebiusz Smolarek (46. Jacek Krzynówek), 10-Mariusz Lewandowski, 7-Radosław Sobolewski, 5-Kamil Kosowski - 9-Maciej Żurawski (39. 17-Tomasz Frankowski), 11-Grzegorz Rasiak